Érvelés, tárgyalás, meggyőzés
A mérnökhallgatók számára is elengedhetetlenül fontos, hogy a mai, erősen mediatizált világban eligazodjanak, értőn és biztosan kommunikáljanak. Célunk, hogy a hallgatók képesek legyenek felismerni és elemezni az egyes befolyásolási technikákat, valamint - választott szakmájukba beépítve - alkalmazni is tudják a kurzus során tárgyalt ismereteket.
- Hogyan épül egymásra meggyőzés, érvelés és tárgyalás?
- Hogyan ismerhetjük fel, háríthatjuk vagy éppen használhatjuk ki a befolyásolás eszközeit?
- Hogyan manipulál a média?
- Milyen retorikai fogásokkal él a reklámipar és a politika?
- Hogyan hozzuk ki a legtöbbet egy tárgyalási szituációból?
- Milyen eszközökkel tudunk lobbizni leendő főnökünknél?
A tárgy keretében ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ. A vállalkozó szellemű hallgatók a kurzus során szimulált érvelési és tárgyalási szituációk keretében próbálhatják ki a tanultakat.
2014-15-I Érvelés, tárgyalás, meggyőzés SzK
Az Érvelés, tárgyalás, meggyőzés című kurzus során a hallgatók mindhárom témakör alapvető elméleti és gyakorlati ismereteit sajátíthatják el.
Az érveléstechnika során a különféle vitatípusok – kiemelten a racionális vita – sajátosságait tárgyaljuk. A hallgatók valós párbeszédek, videó részletek és személyes példák elemzésével, a logika eszköztárának segítségével fejleszthetik érvelési-, vita- és előadói készségeiket, hogy a munka és a magánélet érvelési és retorikai szituációiban egyaránt képesek legyenek megállni a helyüket.
A tárgyalástechnika keretében sorra vesszük az alapvető tárgyalási típusokat és stratégiákat, a tárgyalási helyzetek buktatóit és ezek javasolt elkerülési módjait. Az elméletet az órák során esettanulmányok és kiscsoportos feladatok segítségével ültetjük át a gyakorlatba, valós tárgyalási helyzeteket szimulálva, melyek során a hallgatók „élesben” tesztelhetik, fejleszthetik tárgyalási készségeiket, ezzel is készülve a munkaerőpiac kihívásaira.
A meggyőzés-technikai blokkban a manipuláció, a befolyásolás és a meggyőzés technikáit, pszichológiai előfeltevéseit és társadalmi jelentőségét vizsgáljuk. Az órákon szó lesz a racionális döntési folyamatokról, a csoportközi konfliktusokról, a normakövetésről és a csoportgondolkodásról a szociálpszichológia szemszögéből. A hallgatók a disszonancia-elméletekkel, az észlelés, emlékezés, keretezés, társadalmi kategorizáció és attitűdváltozás fogalmaival hétköznapi példákon keresztül, valamint esettanulmányok segítségével ismerkedhetnek meg, így képesek lesznek felismerni és helyesen értelmezni a média és a reklámipar vonatkozó folyamatait.
A kurzus teljesítéséhez a félév során 2 ZH-t kell legalább elégségesre megírni az óra időpontjában, amelyek közül az egyik pótlására/javítására a pótlási héten lesz lehetőség.
A ZH-k típusa: feleletválasztós teszt és kisesszé.
A ZH-k eredménye (pontszám) legkésőbb a vizsga másnapján (éjfélig) felkerül erre a honlapra.
A félév végi jegy kialakítása a ZH-k átlagából a lentebb csatolt ÉTM_Jegyszámítás_2014-15ősz_SzK.pdf (http://www.filozofia.bme.hu/sites/default/files/ETM_Jegyszamitas_2014-15osz_SzK.pdf) című táblázat szerint történik!
A 2 félévközi ZH közül maximum egyet lehet pótolni vagy javítani a pótlási héten. A javítási alkalmak időpontjai:
december 15. 10:00-12:00; E/504
december 16. 10:00-12:00; E/504
december 17. 10:00-12:00; E/504
Tananyag:
Az előadáson vetített diasorok anyaga: definíciók, fogalmak, kísérletek és gyakorlati példák.
Az előadások anyagai pdf formátumban az előadás utáni napon felkerülnek a honlapra.
Ha a fájlok letöltésével vagy megnyitásával bármi problémád adódik, jelezd a kriszti.szabo@filozofia.bme.hu e-mail-címen!
Az alábbi ajánlott irodalmak segítik az órai anyag megértését és a ZH-kra való felkészülést:
Aronson, Elliot – Anthony R. Pratkanis (1992): A Rábeszélőgép. Élni és visszaélni a meggyőzés mindennapos mesterségével. Budapest: AB OVO Kiadói Kft.
Fischer, R. – W. Ury – B. Patton (1997): A sikeres tárgyalás alapjai. Budapest: Bagolyvár Kiadó.
Margitay, T. (2007): Az érvelés mestersége. Érvelések elemzése, értékelése és kritikája. Budapest: Typotex.
Smith, Eliot R. – Dian Mackie (2005): Szociálpszichológia. Budapest: Osiris Kiadó.
Ury, W. (1993): Tárgyalás nehéz emberekkel. Budapest: Bagolyvár Kiadó.
Zentai István (1998): A meggyőzés útjai. A mindennapi élet meggyőzéspszichológiája. Budapest: Typotex.