Érvelés, tárgyalás, meggyőzés
A mérnökhallgatók számára is elengedhetetlenül fontos, hogy a mai, erősen mediatizált világban eligazodjanak, értőn és biztosan kommunikáljanak. Célunk, hogy a hallgatók képesek legyenek felismerni és elemezni az egyes befolyásolási technikákat, valamint - választott szakmájukba beépítve - alkalmazni is tudják a kurzus során tárgyalt ismereteket.
- Hogyan épül egymásra meggyőzés, érvelés és tárgyalás?
- Hogyan ismerhetjük fel, háríthatjuk vagy éppen használhatjuk ki a befolyásolás eszközeit?
- Hogyan manipulál a média?
- Milyen retorikai fogásokkal él a reklámipar és a politika?
- Hogyan hozzuk ki a legtöbbet egy tárgyalási szituációból?
- Milyen eszközökkel tudunk lobbizni leendő főnökünknél?
A tárgy keretében ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ. A vállalkozó szellemű hallgatók a kurzus során szimulált érvelési és tárgyalási szituációk keretében próbálhatják ki a tanultakat.
2013-14-II Érvelés, tárgyalás, meggyőzés PA
Az Érvelés, tárgyalás, meggyőzés c. tárgy keretében az érvelés, a tárgyalás és a meggyőzés jelenségével, pszichológiai előfeltételeivel, társadalmi jelentőségével és a kivitelezéséhez használt technikai rendszerek jellemzésével fogunk foglalkozni. A következő kérdéseket fogjuk körüljárni (a végső válasz reménye nélkül):
Az aktuális félév témái
(Az alábbi témákból lesz a vizsga is)
Mi a befolyásolás és a meggyőzés, milyen változatos formákban találkozunk velük, és milyen szempontból lehet ezeket vizsgálni?Meggyőzés,
kommunikáció alapfogalmai
Milyen pszichológiai szabályszerűségek játszanak közre a döntéseink meghozatalában? Hogyan használhatják ki ügyes kommunikátorok ezeket a szabályszerűségeket saját céljaik érvényesítéséhez?Attitűdök, érzelmek, disszonanciaelméletek, társadalmi kategorizáció, emlékezés,Mit nevezünk racionalitásnak, és mik a racionálisnak tekintett stratégiák alkalmazásának az előfeltételei? (logika, racionális döntéselmélet) Lehet racionális döntési folyamatnak nevezni egy ökölszabály alkalmazását?Racionalitáselméletek,
a racionalitás hatóköreA csoportközi konfliktusok elemzése a szociálpszichológia szemszögéből. Csoportos döntési folyamatokat befolyásoló tényezők elemzése.Csoportközi konfliktusok, csoportgondolkodás, normakövetés
Ha a fájlok letöltésével, megnyitásával bármi problémád adódik, jelezd az andras.pinkasz at filozofia.bme.hu e-mail-címen. (Az előadások anyagai PPT formátumban legkésőbb az előadás utáni napon felkerülnek a honlapra.)
Ajánlott irodalom:
Ezeknek az anyagoknak az elolvasása segíthet az órán hallottak megértésében és szükséges az esetleges házidolgozat megírásához.
Zentai István - A meggyőzés útjai
Zentai István - A meggyőzés csapdái
További ajánlott irodalom:
Elliot Aronson - Anthony R. Pratkanis: Rábeszélőgép
Zentai István - Meggyőzéstechnika és kritikai gondolkodás a mindennapi gyakorlatban
A teljesítéséhez meg kell írni két zh-t, amelyek közül az egyik pótlására/javítására a pótlási héten lesz lehetőség. Összesen körülbelül 30h munkával lehet elérni a jeles szintet, ami összesen kb. 3 napi készülést jelent.
Részletesebben a zh-król:
A március 24-ei héten és a május 12-ei héten lesz egy-egy ZH az óra időpontjában, amelyeken a jelenlét mindenkinek kötelező, illetve ha valamilyen ok miatt nem tud valaki részt venni a ZH-n, azt előtte lévő héten e-mailben jelezze. A két zh közül azonban csak egyet lehet kihagyni. A pót ZH időpontja május 19-ei héten lesz. Nincsen mintaZH, a kérdéseket nem lehet elvinni.
Módja: feleletválasztós teszt és kisesszé, kitöltés külön űrlapon
Anyag: az előadáson vetített fóliák szövege: definíciók, fogalmak, kísérletek, és gyakorlati példák. Ezek alapján kell többé-kevésbé gondolkodtató kérdésekre választ adni.
A zh-k eredménye (pontszám) legkésőbb a vizsga másnapján (éjfélig) felkerül erre a honlapra, hogy hamar lehessen dönteni a pótlásról.